Upravit stránku

Olbramovice se obchvatu dočkaly po 30 letech příprav. Stavba za 321 milionů Kč bez DPH by měla být hotová v březnu 2023. Vybudování přeložky této silnice mimo obec je pro Středočeský kraj dlouhodobou prioritou i kvůli návaznosti na budování dálnice D3.

 

Nový obchvat obce významně ovlivní plynulost provozu nejenom v dopravních špičkách, zkrátí dobu jízdy a sníží emise, ale hlavně také zvýší bezpečnost chodců, kteří jsou nyní značně ohroženi díky rozdělení Olbramovic stávající silnicí I/3 na dvě poloviny a kteří se často dostávají do nebezpečných situací. Obcí nyní projíždí až 20 tisíc aut denně.

 

Obchvat bude dlouhý cca 3,5 km a napojí se na již postavené úseky okolo Tomic a Votic. Zahrnuje celkem 68 stavebních objektů, přičemž na hlavní trase budou postaveny 3 mosty, přes hlavní trasu povede 1 most a dva budou zbudovány na ostatních komunikacích. Pro chodce bude k dispozici podchod. Součástí obchvatu je  i mimoúrovňová křižovatka a ke zlepšení životního prostředí přispějí dvě protihlukové stěny v délce cca 1,2 km.

 

Generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl na místě připomněl, že průjezd Olbramovicemi je vážnou dopravní zátěží pro řidiče i místní obyvatele. Rovněž zmínil, že se investor při přípravách musel vyrovnat s řadou problémů vyplývajících z protestů a odvolání dotčených organizací i některých obyvatel obce.

 

O důležitosti stavby pro celý Středočeský kraj mluvil také Martin Kupka, náměstek hejtmanky pro oblast silniční dopravy, který rovněž poděkoval těm aktivním občanům, kteří vytvořili občanské sdružení a bojovali za vznik této dopravní stavby.